164103-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning för hemlika miljöer
Referensnummer: 269/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar möbler och inredning till boendens egna utrymmen där kommunen står för möbleringen av utrymmet. Utrymmena som avses är exempelvis lägenheter som kommunen upplåter såsom träningsboenden och skyddade boenden, boenden för ensamkommande flyktingbarn eller asylsökanden, lägenheter eller korttidsverksamhet för funktionsnedsatta samt korttids- och särskilt boende inom äldreomsorgen mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39100000 Möbler, 39130000 Kontorsmöbler, 39140000 Möbler för hemmet, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39160000 Skolmöbler, 39516000 Inredningsartiklar, 39516100 Inredningstextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen