164108-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Installation av kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SN 2023/0131 Bredbandsutbyggnad landsbygd
Referensnummer: 23/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av svartfiberinfrastruktur (passivt nät) i enlighet med Region Skånes riktlinjer för bredbandsstöd samt kommunens egna dito.
- Budgeten är totalt sex miljoner i bredbandsstöd, plus det som leverantören anser är lämpligt att sätta in i CapEx per anslutning; absoluta minimum är anslutningsavgiften (ex moms) plus gängse intjäningstid för passiva bredbandsnät, detta i enlighet med EU:s gruppundantagsförordning m.fl. styrande regelverk.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-04-14 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Genom detta Avtal erhåller Bredbandsoperatören således uppdraget att etablera Bredbandsnäten till de i anbudet offererade angivna avlämningspunkterna, alternativt redundanssträckorna, samt att tillhandahålla Bredbandsnäten i enlighet med villkoren i detta Avtal.
Bredbandsoperatören är införstådd med och accepterar att en väsentlig förutsättning för Uppdraget är att Bredbandsnäten under Avtalstiden skall vara öppna för tillträde av Nyttjare på icke-diskriminerande villkor samt till priser som är i nivå med de genomsnittliga priser som gäller för motsvarande tjänster i andra merkonkurrensutsatta områden av Sverige. Enligt EU:s gruppundantag fr o m 1 januari 2015 gäller att kravet om öppenhet på kanalisationsnivå inte är tidsbegränsat utan räknas från den dag då nätet driftsätts och framåt.Uppdraget att etablera och tillhandahålla Bredbandsnäten innefattar inte någon äganderättsövergång av Bredbandsnäten som sådant till Kommunen. Det är Bredbandsoperatörens ansvar att tillse att arbetet med etableringen av Bredbandsnäten organiseras och genomförs på ett sätt som möjliggör ett färdigställande av Bredbandsnäten i rätt tid och med uppfyllande av de krav som angivits i detta Avtal.Kommunens ansvar för Bredbandsoperatörens genomförande av Uppdraget är begränsat till att omfatta administration av frågor med anknytning till Region Skånes bredbandsstöd.