164134-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server, lagring och backup
Referensnummer: RS/210163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 20 miljoner SEK baserat på 2019/2020 års inköpsvolymer.
Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar bland annat - en strategisk samarbetspartner (partner) som ska tillhandhålla Servrar, lagring och backup – produkter, tillbehör och produktnäratjänster och konsulttjänster.
Hårdvara exempelvis:
— Servrar, tillbehör och produktnära tjänster
— Lagring och tillbehör
— Backup och tillbehör
— Mjukvara och support
— Underhållsavtal
— Licenser kopplade till hårdvara
— Konsulttjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen