164137-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänst, Byggservice för ARN och BMA.
Referensnummer: SDA 2017-00669
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gäller för belopp mellan 0 – 250 000 SEK.
Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer.
Byggservice är ett samlingsnamn för uppdrag som är:
— Akut- och reparationsärende,
— Oplanerat underhåll, kort utförandetid.
Byggservice för Stockholm Arlanda Airport (ARN) och Bromma Stockholm Airport (BMA) innefattar tjänster relaterade till yrkeskategorierna snickare, Inredningssnickare, Golv/mattläggare, Plattsättare, Rivningsarbetare, Betongarbetare, Murare, Undertaksmontör, Måleri, Glas och metall, smidesarbeten, Brandtätning och Håltagning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen