164140-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänst, Mindre entreprenader för Regionala Flygplatser.
Referensnummer: SDA 2017-00558
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I Swedavias regionala flygplatser ingår flygplatserna:
— Malmö Airport (MMX),
— Kiruna Airport (KRN),
— Luleå Airport (LLA),
— Umeå Airport (UME),
— Åre Östersund Airport (OSD) och
— Visby Airport (VBY).
(Ronneby Airport (RNB) deltar inte i denna upphandling).
En gemensam upphandling kommer att skickas ut där anbudsgivarna kommer att kunna lämna anbud på en eller flera flygplatser. Varje flygplats kommer att utvärderas och tilldelas separat. Ramavtal kommer att tecknas per flygplats oberoende av varandra.
Ramavtal gäller för belopp mellan 0 – 5 MSEK.
Ramavtal kommer att tecknas med flera leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mindre byggentreprenader för Swedavias Regionala Flygplatser inkluderar följande yrkeskategorier:
o Snickare/Träarbetare,
o Inredningssnickare,
o Golv/mattläggare,
o Plattsättare,
o Rivningsarbetare,
o Betongarbetare,
o Murare,
o Undertaksmontör,
o Måleri,
o Glas och metall,
o Smidesarbeten,
o Byggnadsplåtsslagare,
o Takmontör,
o Brandtätning,
o Håltagning.
Ramavtalen inkluderar även Byggservice. Byggservice är ett samlingsnamn för uppdrag som är:
— Akut- och reparationsärende,
— Oplanerat underhåll, kort utförandetid.