164175-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mandolingatan kvarter BC - Nyproduktion hyresrätter
Referensnummer: FBU 2017-0010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Kvarter BC som omfattar tre nya flerbostadshus med 141 st. hyreslägenheter och 3 st. lokalutrymmen. Kvarter BC omfattar även ett parkeringsgarage i 7 våningar ovan mark med 263 st. parkeringsplatser. Beräknad BTA för bostadsdelen är cirka 12 600 m2 och för parkeringsdelen cirka 8 715 m2.
Beställarens mål med denna upphandling är att tillsammans med blivande entreprenör inspirera till och arbeta för ett effektivare projekt ur tids-, kostnads- och kvalitetsaspekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen