164185-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Västervik: Industrirobotar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undervisningsrobot TeknikCollege
Referensnummer: F-003-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42997300 Industrirobotar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerviks kommun kommer under första halvan av 2020 investera i utbildningsrobotceller och industrisvetsrobotcell.
Detta avser utbildning på gymnasial nivå och det ställs höga krav på säkerhet, arbetsmiljö och funktion. Det är dessutom höga krav på flexibilitet och mobilitet på utbildnings- och industrirobotsvetscellerna således kan inte utbildnings- och industrirobotsvetsceller vara stationära installationer i vår lokal.
Stor fördel är om leverantör finns i närområdet p g a tillgång till snabb service, underhåll och support.
Omfattning: 1 st industrirobotsvetscell, 2 st utbildningsrobotceller, 1 st kollaborativ utbildningsrobot.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42630000 Verktygsmaskiner för metallbearbetning, 42638000 Fleroperationsmaskiner för metallbearbetning, 42660000 Verktyg för lödning, hårdlödning och svetsning; maskiner och utrustning för anlöpning och varmsprutning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västerviks kommun kommer under första halvan av 2020 investera i utbildningsrobotceller och industrisvetsrobotcell. Då detta avser utbildning på gymnasial nivå ställs höga krav på säkerhet, arbetsmiljö och funktion. Det är dessutom höga krav på flexibilitet och mobilitet på utbildnings- och industrirobotsvetscellerna således kan inte utbildnings- och industrirobotsvetsceller vara stationära installationer i vår lokal. Stor fördel är om leverantör finns i närområdet p g a tillgång till snabb service, underhåll och support.
Omfattning: 1st industrirobotsvetscell, 2 st utbildningsrobotceller, 1st kollaborativ utbildningsrobot.