2. Förfarande
Förfarande
Titel: Individ- och familjeomsorgssystem
Beskrivning: Beställaren har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tietoevry AB (Tietoevry) avseende applikationsdrift, underhåll, support och vidareutveckling av IT-systemet Procapita/Lifecare. Beställaren innehar en i tiden icke exklusiv, obegränsad nyttjanderätt till Procapita/Lifecare.
Intern identifierare: 2024 IFO
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72210000 Programmering av programpaket, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000