164211-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Ingenjörstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ingenjörstjänster dagvattenhantering (28.2.2021)
Referensnummer: KSN-2019-02968
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal ingenjörstjänster avseende dagvatten- och markvattenhantering. Företrädesvis dagvattensystem inklusive fördröjnings- och reningsåtgärder för dagvatten. I uppdraget ingår bl.a. att medverka i förstudier och program, att genomföra projektering och utredning, att utföra beskrivningar m.m. vid framtagande av system för rening och fördröjning av dagvatten samt dimensionering och utformning av dagvattenanläggningar.
Befintligt ramavtal (KSN-2016-0167) löper ut 28.2.2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45246000 Vattenreglering och översvämningsskydd, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen