Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Integrationsutrustning för operationssalar
Referensnummer: RS/192825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33162100 Utrustning för operationssalar
II.1.4.
Kort beskrivning
Integrationsutrustning för operationssalar.
Upphandlingen avser inspelningsutrustning, system för bildstyrning och bildvisning. Även möjlighet till konsultation och utbildning ska finnas med upphandlad utrustning. Regionen ska ha möjlighet att koppla in flertalet bildgivande källor. Omfattningen är 4 salar i Torsby samt option för 4 salar i Arvika.
Upphandlingen avser enbart bildstyrningen. Regionen är ej intresserad av integration för operationsbord, -lampa, ljus eller andra utrustningar inne på salen. Regionen är ej heller intresserad av mellanlagersystem, redigeringsklient eller system för videoströmning. Regionen har ett befintligt lagrings- och redigeringssystem dit inspelat material ska skickas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33162100 Utrustning för operationssalar, 33197000 Medicinsk datautrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 48328000 Programvara för bildbehandling, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen