Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laserskärare till anstalten Karlskoga
Referensnummer: 2019-19538
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42600000 Verktygsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar en laserskärare till anstalten Karlskoga.
Denna upphandling görs med medel avsatta för 2019. Kriminalvården har därför som krav att laserskäraren skall vara levererad, installerad, testkörd och godkänd senast 20.12.2019.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42610000 Verktygsmaskiner som drivs med laser och fleroperationsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling görs med medel avsatta för 2019. Kriminalvården har därför som krav att laserskäraren skall vara levererad, installerad, testkörd och godkänd senast 21.12.2019.