Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationell leasing av 5 anläggningsmaskiner enligt skolkoncept, VBU 2021
Referensnummer: GNU 2021/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Bygg- och anläggningsprogrammet samt Fordon- och transportprogrammet på Malmenskolan har behov av operationell leasing av fem stycken anläggningsmaskiner enligt skolkoncept.
— 1st grävmaskin över 10 ton
— 1st hjullastare över 10 ton
— 1st hjullastare 7-10 ton
— 1st liten hjullastare
— 1st liten hjulgrävare
Samtliga maskiner ska leasas genom operationell leasing i 36 månader.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 34144710 Hjullastare, 43250000 Frontlastare, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen