164309-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster (2020)
Referensnummer: Af-2020/00151172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingens nuvarande kontrakt för kommunikationstjänster löper ut i september 2021, varför en ny upphandling behöver göras för att hitta lösningar som stödjer Arbetsförmedlingens framtida behov av kommunikationstjänster.
Upphandlingen genomförs för att säkerställa en fortsatt robust leverans av vår infrastruktur inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen