See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS Projekt- och byggledare
Beskrivning: Dynamiskt inköpssystem (DIS) för Tekniska konsulter Swedavia AB upprättar ett DIS för att på förhand välja ut leverantörer som ska få delta i upphandlingar avseende vissa discipliner inom kategorin Tekniska konsulter. Följande discipliner är aktuella - Projektledare - Byggledare - Projekteringsledare - Projektingenjör - BAS-P - BAS-U - Installationssamordnare Respektive upphandling som går ut via systemet kommer ha följande tilldelningskriterier: Det ekonomiskt med fördelaktiga anbudet kommer att antas. Anbudet med det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet eller lägsta pris kommer att antas. För ansökan om antagning till systemet ska leverantören registrera sig på e-Avrop Registrering och ansökan är kostnadsfri för leverantören. Beskrivning av kvalificeringsprocessen och obligatoriska krav finns på e-Avrop.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Projektledare
Beskrivning: Projektledaren leder och ansvarar för tid, omfattning och budget för det tilldelade uppdraget/projektet. Projektledaren ansvarar för projektplanering, kommunikation med intressenter, riskhantering och uppföljning av målen, inklusive kvalitet, tid, kostnad, omfattning, miljöpåverkan och säkerhet. Projektledaren driver projektet/uppdraget från projektbeställning till driftöverlämning enligt Swedavias styrmodell för byggprocessen.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Byggledare
Beskrivning: Byggledaren arbetar på uppdrag av projektledaren och representerar projektet under entreprenadtiden. Byggledaren ser till att produktionen följer de uppsatta målen för tid, ekonomi och kvalitet och leder bygget på plats. Byggledaren säkerställer att flygplatsspecifika krav efterlevs av entreprenören. Byggledarens ansvar innebär att i samråd med operativ drift och säkerhetsansvariga på flygplatsen genomföra byggprojekt med minsta möjliga störning för resenärer och hyresgäster
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Projekteringsledare
Beskrivning: Projekteringsledaren arbetar på uppdrag av projektledaren och leder, styr och samordnar samtliga projektörers arbete under projekteringen samt säkerställer att beställar- och myndighetskrav uppfylls/efterlevs. Projekteringsledaren bör ha en gedigen förståelse för projekterings- och byggprocessen, samt bred kunskap om de olika tekniska discipliner som ingår i projektet. Det åligger projekteringsledaren att säkerställa rätt kvalitet i utformningen av kalkyl- och produktionsunderlag från tidiga idéskisser till projektering och framtagande av bygghandlingar. Projekteringsledaren kan även utses till att vara byggarbetsmiljösamordnare för planering och projektering (BAS-P) av entreprenaden och därmed ansvara för att uppfylla de uppgifter som anges i 3 kap. 7a § arbetsmiljölagen samt tillhörande föreskrifter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Projektingenjör
Beskrivning: Projektingenjören arbetar på uppdrag av projektledaren och stöder genom att planera, organisera och övervaka olika aspekter av projektet. Projektingenjören tillhandahåller administrativt stöd till projektledningen och andra teammedlemmar. Dessutom hanterar projektingenjören ekonomiuppföljning men kan också arbeta med inköp och tidsplanering. Genom att övervaka arbetsprocesser i projektet säkerställer projektingenjören att projektet utförs i enlighet med byggprocessen, specifikationerna och kvalitetsstandarderna. Kommunikation är också en viktig del av rollen, där projektingenjören fungerar som en länk mellan olika intressenter för att hålla dem informerade om projektets framsteg och eventuella förändringar.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: BAS-P
Beskrivning: BAS-P utses att vara byggarbetsmiljösamordnare för planering och projektering av entreprenaden med de uppgifter som anges i 3 kap 7a § arbetsmiljölagen samt i anslutande föreskrifter.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: BAS-U
Beskrivning: BAS-U utses att vara byggarbetsmiljösamordnare för utförande av entreprenaden med de uppgifter som anges i 3 kap 7b och 7f §§ arbetsmiljölagen samt i anslutande föreskrifter.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Installationssamordnare
Beskrivning: Installationssamordnaren arbetar på uppdrag av projektledaren och har ansvaret för att leda, styra och planera samordningen mellan olika installationer såsom bygg, el, värme/kyla, luft, sprinkler och styr, från projektutvecklingsstadiet till projektavslutet. Det inkluderar att ansvara för tid- och tekniksamordning samt att kontrollera installationsentreprenaderna både tekniskt och ekonomiskt. Det är en ansvarsfull roll som kräver omfattande erfarenhet inom samtliga installationsområden. Installationssamordnaren är också ansvarig för att säkerställa att slutprodukten uppfyller de krav som specificeras i projektet, exempelvis genom att genomföra samordnade funktionsprovningar. Vidare innebär installationssamordnarens ansvar att, i samråd med operativ drift och säkerhetsansvariga på flygplatsen, genomföra bygganpassningar med minsta möjliga störning för resenärer och hyresgäster.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95813:Lot:7