Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: FM2020-11146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett behov att teckna ett rangordnat ramavtal med max tre (3) kvalifierade leverantörer som i huvudsak ska vara ett stöd till Försvarsmaktens interna tryckeri. Även andra uppdrag inom tryckeri- och karttryckstjänst för Försvarsmakten som inte hanteras via Försvarsmaktens interna tryckeri ska omfattas av avtalet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Diverse behov av tryckeritjänster