164451-2025 - Resultat
Sverige – Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar – Två uppdrag om konstgestaltning inom Lindholmsförbindelsen i Göteborg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTvå uppdrag om konstgestaltning inom Lindholmsförbindelsen i Göteborg
BeskrivningExploateringsförvaltningen i samarbete med Göteborg Konst bjuder in yrkesverksamma konstnärer till en upphandling gällande två uppdrag om konstgestaltning till ett av Göteborgs största infrastrukturprojekt, Lindholmsförbindelsen. Inom projektet har tre rum för konst identifierats. Denna upphandling gäller Rum 1 - Lindholmen/Linnéplatsen och Rum 2 – Hållplats Stigbergstorget. Som konstnär kan du välja att lämna anbud för båda uppdragen eller till bara ett.
Intern identifierareEXF-2024-01754
Förfarandets viktigaste känneteckenAnnonserad direktupphandling i Tendsign. All information om förfarandet finns i bilagan "Inbjudan till upphandling".
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000