Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Blommor och mindre växter, VMKF Inköpscentral
Referensnummer: VMKF-U 2019.44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Mälardalens Kommunalförbund upphandlar denna upphandling i eget namn och agerar inköpscentral för sina medlemskommuner, -bolag och -förbund, vilka är avropsberättigade på framtida tecknat ramavtal. Uppdraget avser leverans av Beställarens behov av blommor och mindre växter under vår, sommar och höst. Avrop kommer att ske succesivt under året.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03121000 Trädgårdsväxter, 03121200 Snittblommor, 03451000 Växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen