164498-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Internettjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datatrafik- och kapacitetstjänster till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN20-0121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland avser att genomföra en upphandling av avtal för datatrafik- och kapacitetstjänster som täcker regionens behov.
Upphandlingen omfattar datatrafik- och kapacitetstjänster och är indelad i tre olika anbudsområden enligt nedan:
Fast kommunikationsförbindelse av stomnät i en ringstruktur
Regionnät WAN
Internetförbindelser
Fullständigt anbud ska lämnas per område. Utvärdering av anbud kommer ske separat för respektive delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Fast kommunikationsförbindelse av stomnät i en ringstruktur
— Regionnät WAN
— Internetförbindelser
Tecknade avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland. Privata vårdgivare som har vårdgivaravtal med regionen har rätt att nyttja avtalet på samma sätt som regionens egna verksamheter. Behovet avser tjänster på orter där Region Västmanland är verksamma.
Utvärderingsmodell: Ekonomiskt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet för köparen utifrån kriteriet anbudspris
Köparen avser teckna avtal med 1 leverantör per anbudsområde förutom anbudsområde 3: Internetförbindelser där köparen avser teckna avtal med 2 leverantörer.
Vi emotser Era anbud med intresse!