164511-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SARS-CoV-2 antigentest - snabbtest
Referensnummer: 2020-O002643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av antigentester för påvisning av Covid-19 enligt folkhälsomyndighetens rekommenderade prestanda för Region Skånes behov. Antigentesterna ska levereras komplett för testning utan behov av andra förbrukningsartiklar och/eller moduler/avläsare/instrument eller dylikt. Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 85148000 Medicinsk analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avser inköp av antigentester för påvisning av Covid-19 enligt folkhälsomyndighetens rekommenderade prestanda för Region Skånes behov. Antigentesterna levereras komplett för testning utan behov av andra förbrukningsartiklar och/eller moduler/avläsare/instrument eller dylikt. Upphandlingen har avslutats med ramavtal med förnyad konkurrensutsättning vid varje avrop.