164512-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal kompetensväxling
Referensnummer: 20FMV1157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar fyra (4) delområden:
1. Livs – och karriärplanering
2. Komplexa personalärenden
3. Outplacement
4. Chefscoachning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att främja hälsa, uppmuntra till personlig utveckling och god arbetsprestation skall FMV ha möjlighet att erbjuda Livs- och karriärplanering till chefer/medarbetare som varit anställda minst två år. Tjänsten är ett proaktivt verktyg som ska ge medarbetare möjlighet att reflektera över både sitt arbete och privatliv.
FMV har också behov av att upphandla fördjupade tjänster i komplexa personalärenden, som ett komplement till företagshälsovården. Syftet med tjänsten är att tydliggöra medarbetares resurser och begränsningar, ge medarbetare stöd i att kvarstå i ordinarie tjänst eller finna nya vägar till ett annat arbete där medarbetarens förmågor och intressen överensstämmer med kraven i arbetet.
FMV ger ibland stöd till medarbetare som befinner sig på fel arbetsplats och har behov av karriärväxling. Medarbetare erbjuds då outplacement under omställningstiden för att få stöd att finna ett lämpligt arbete hos en annan arbetsgivare.
FMV’s befintliga chefer kan behöva stöd och möjlighet till reflektion kring sin karriär, arbetssituation och utmaningar i ledarrollen. Målet är att erbjuda ett individuellt anpassat program som stärker FMV’s chefer och möjliggör ett hållbart ledarskap genom att ge konkreta och användbara verktyg i chefsrollen.