164545-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Datanätstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WAN och LAN för Swedavias externa kunder
Referensnummer: SDA 2021-00877
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en WAN och LAN infrastruktur för Swedavias externa kunders kommunikationsmiljö liksom drift och underhåll av denna. Infrastrukturen skall täcka Swedavias samtliga 10 flygplatser. Leveransåtagandena kommer att utgöras av ett funktionsåtagande där Swedavia inte har för avsikt att köpa och äga någon utrustning. Swedavias kunder skall kunna erbjudas LAN tjänster på kundunika VLAN, IP och Ethernet VPN förbindelser mellan Swedavias flygplatser och internetaccess med publika-eller privata IP adresser. LAN åtkomst skall erbjudas både trådbunden (Ethernet RJ-45) och trådlös WLAN 802.11.
.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.