164585-2020 - KonkurrensutsättningSverige-PARTILLE: Drift av avfallsupplag
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift av återvinningscentral och transport till behandlingsanläggning, Partille Kommun 2020
Referensnummer: 19/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90530000 Drift av avfallsupplag
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ett avtal om drift av återvinningscentral samt transport av avfall till behandlingsanläggning.
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Beställarens skyldighet att omhänderta grovavfall, d.v.s. skrymmande hushållsavfall och farligt avfall från hushållen samt att transportera bort avfallet till behandlingsanläggningar. Beställaren ställer i detta förtydligande krav på driften av återvinningscentralen enligt målsättningar i den regionala avfallsplanen och i enlighet med avfallshierarkin i syfte att uppnå högt resursutnyttjande.
I korthet omfattar entreprenaden följande:
Bemanning, drift och skötsel av Öjersjö återvinningscentral
Transport av avfall till behandlingsanläggningar
Drift av mottagningsytor för grönyteavfall respektive tegel/betong, jord/grus.
Tillhandahålla containrar, fordon och övriga erforderliga hjälpmedel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen