164605-2020 - ResultatSverige-Lund: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hässleholms Sjukhus FORTH – Framtidens ortopedi i Hässleholm
Referensnummer: 93080100-404797-34123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering av nybyggnad FORTH samt om och tillbyggnad för ny servicecentral. Yta som berörs av ombyggnaden: Totalt ca 22 880 m2.
Upphandlingen är uppdelad i följande kategorier:
— Arkitektuppdrag (A)
— Byggkonstruktion (K)
— VVS-projektering inkl. medicinsk gas och kyla, sprinkler samt Styr & Övervakning (VVS)
— El- och teleprojektering (EL)
— Elkraftsprojektering (EK)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen