Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för schema- och bemanningsplanering
Referensnummer: KS 2019/01138-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avtal för IT-stöd för schema- och bemanningsplanering för flera av stadens förvaltningar. Västerås stad använder idag flera system för schema- och bemanningsprocessen vilket medför att våra verksamheter saknar en helhetsbild. Ändrade förutsättningar och ökade krav medför mer manuell och administrativ hantering som tar tid från andra nyckeluppgifter. Västerås stads målsättning är att ha systemstöd som ger en helhetsbild som stödjer hela processen för schema- och bemanningsplanering i det dagliga arbetet med planering, hantera variationer i daglig bemanning och uppföljning. Lösningen ska även ha stöd för påverkansfaktorer som ändrad tjänstgöringsgrad och heltid som norm samt vara flexibelt och följsamt mot framtida krav och behov. Viktigt är också uppföljning i IT-stödet för verksamheten men också strategiskt i stadens analysverktyg.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen