164644-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster
Referensnummer: SH 2023/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal för Byggarbeten. Ramavtalet omfattar bl.a. om- och tillbyggnader, renoveringar, snickeri, murning, golvläggning och målning. Även mindre nybyggnationer kan förekomma. Arbetena kommer att variera i storlek och omfattning och kan vara enklare reparationer av t.ex. dörrar och fönster, till stora ombyggnationer, hyresgästanpassningar. Ramavtalet kan även omfatta ROT-arbeten, som, vid avrop av totalentreprenad, kan innebära både projektering och utförande inom flera områden, t.ex. bygg, el, ventilation etc.
Entreprenadformen är totalentreprenad med ABT 06 som gällande avtalsvillkor, om Beställaren inte vid avrop anger att entreprenad ska utföras som en utförandeentreprenad med AB 04 som gällande avtalsvillkor.
Ramavtalet kan användas av Kapellskärs Hamn AB och Stockholms Hamn AB och avser arbeten i Beställarens samtliga hamnar i Kapellskär, Stockholm, Norvik och Nynäshamn. Ramavtalet avser endast byggarbeten utförda i Beställarens byggnader. Avrop sker vid behov under ramavtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 44230000 Byggnadssnickerier, 45210000 Byggnadsanläggning, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är inte delad i avtalsområden. Entreprenören ska lämna anbud på samtliga efterfrågade tjänster.
Beställaren avser att teckna Ramavtal med fem (5) Entreprenören. Grunden för utvärdering är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris.
Ramavtalet träder i kraft när Ramavtalet är undertecknat av båda Parter. Ramavtalet är initialt giltigt i två (2) år. Beställaren har därefter möjlighet att förlänga Ramavtalet ytterligare sex (6) år med två (2) år i taget. Maximal total avtalstid är åtta (8) år.
Ramavtalets uppskattade omsättning är 8 000 000 SEK/år. Ramavtalets högsta värde är 80 000 000 SEK för hela avtalstiden på åtta (8) år. Uppskattad omsättning och högsta värde är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse.