164712-2023 - ÄndringSverige-Norrköping: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling för ramavtal Renovering med flexibla foder av spill-dagvattenledningar och brunnar i Norrköpings Kommun
Referensnummer: ABV 2023/0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nodra AB genomför en upphandling av ramavtal gällande schaktfria ledningsrenoveringar med flexibla foder.
Ramavtal kommer att slutas mellan Beställare och vinnande entreprenör/er. Ramavtalet är indelat i två olika objektiva fördelningsnycklar dels rangordning och dels förnyad konkurrensutsättning.
Vid förnyad konkurrensutsättning kommer entreprenörerna att få en förfrågan på ett specifikt arbete som entreprenören sedan lämnar anbud mot.
Arbetsområdet är Norrköpings kommun.