164716-2017 - ResultatSverige-Lidingö: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster för Käppalaförbundet och Norrvatten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Reklamtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Käppalaförbundet genomför upphandlingen för sin egen del och som ombud för Norrvatten. Ramavtal ingås som resultat av upphandlingen, med de två förbunden var för sig.
Ramavtalet avser täcka beställarens behov av kommunikationstjänster, där bland annat följande uppdrag kan komma att bli aktuella:
Medverkan i planering och utvärdering av kommunikationsaktiviteter, etc.
Produktion av såväl tryckt som digital kommunikation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22110000 Tryckta böcker, 22112000 Textböcker, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79550000 Maskinskrivning, ordbehandling och desktop publishing-tjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 92312213 Teknisk textproduktion
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.