Officiellt namn: Växjö kommun Postadress: Box 1222 Ort: Växjö Postnummer: SE-351 12 Land: Sverige Att: Maj Bjers E-post:maj.bjers@vaxjo.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Lokalvård utbildningsförvaltningen 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kodSE212 Kronobergs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Entreprenaden omfattar ett antal objekt inom Växjö kommun med en total städyta på ca 17 000 m². Verksamheten som bedrivs inom objekten är framför allt förskolor, skolor, måndagar till fredagar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90910000 Städning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.