Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark- och anläggningsarbeten
Referensnummer: GNU 2022/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande mark- och anläggningsarbeten för Avesta kommun och Hedemora kommun samt deras kommunala bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 102 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45213316 Anläggning av gångbana, 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen