164778-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Omhändertagande av förorenade massor – Klevshult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av förorenade massor – Klevshult
BeskrivningDenna upphandling avser en avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande förorenade massor från Klevshults aluminiumsmältverk. Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för återvinning eller deponering. Entreprenadarbeten och transport av massor kommer att handlas upp separat och ingår därför inte i föreliggande uppdrag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125127:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 90510000 Avfallshantering