Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialimmunokemiinstrument
Referensnummer: UC-2019-253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser upphandla två (2) specialimmunokemiinstrument (bänkmodell) av "random access-typ" med tillhörande reagens, kontrollmaterial och kalibratorer för medicinskt bruk med analys av fritt beta-hCG, PAPP-A, PlGF och Kromogranin A. Analys av Copeptin (CT-proAVP) ska vara möjlig från och med 2020-07-01. Instrumenten ska placeras på Klinisk kemi Universitetssjukhuset i Linköping.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33127000 Utrustning för immunanalys, 38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen