Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukresor Sollefteå kommun
Referensnummer: 17/00472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser anropsstyrd trafik i Sollefteå kommun, närmare bestämt de landstingsbetalda sjuktransporterna till och från samt inom Sollefteå kommun. Trafiken ska bedrivas från augusti 2018 till och med den 12 juni 2021.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen