164824-2025 - Resultat
Sverige – Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara – Egendefinierade datorer
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelEgendefinierade datorer
BeskrivningEgendefinierade datorer definieras som en en dator som specificeras i samråd med kunden, till skillnad från "märkesdatorer" där kunden kan välja mellan av leverantörens fördefinierade konfigurationer. Egendefinierade datorer beställs för att tillgodose krav gällande exempelvis prestanda, ljudnivå, format och storlek. De byggs normalt av standardkomponenter. En del datorer anskaffas för att utgöra basen i specialbyggd laborationsutrustning där det krävs ett enda exemplar av en speciell dator.
Intern identifierareC 2024-0146
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000