164873-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning.
Upphandlingen omfattar företagshälsovård med följande tjänster:
— Sjuk- och friskanmälan.
— Systematiskt arbetsmiljöarbete.
— Arbetslivsinriktad rehabilitering.
Utbildningar och andra tjänster ska kunna erbjuda utbildningar inom området vaccinationer.
Denna upphandling omfattar inte:
—Rehabkordinering.
—Handledning i yrkesutövningen.
—Konsulttjänster för chefs- och medarbetarutveckling (HR-konsulter).
—Management- och organisationskonsulter.
—Missbruksvård för RISE anställda.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—Sjuk- och friskanmälan.
—Systematiskt arbetsmiljöarbete.
—Arbetslivsinriktad rehabilitering.
Utbildningar och andra tjänster ka kunna erbjuda utbildningar inom området vaccinationer.
Syfte/mål med upphandlingen.
RISE-koncernen har idag avtal med olika leverantörer av företagshälsovård. Med denna upphandling avser vi sluta avtal med en aktör – en proaktiv och strategisk hälsopartner och expertresurs - som har ett modernt synsätt på hälsa som utgår från ”affären” och hela människan. På RISE bryr vi oss om våra medarbetare och vår ambition är att skapa smarta förutsättningar för hållbarhet, i såväl arbetslivet som privat. Området hälsa är identifierat som ett strategiskt viktigt område för koncernen och utgör en av pusselbitarna som formar vår HR-strategi.
”At RISE we want our employees to feel safe, healthy, cared for, smart, happy, innovative and creative. We state that systematic work environment management, preventative work (focusing on health promoting factors) and new approaches on health are the keys in making our workplace better with healthier staff and better profitability”.
För oss är det därför viktigt med ett nära och konsultativt samarbete där företagshälsan, som oberoende expertresurs, stöttar och utmanar oss i att tänka nytt och innovativt. Vi vill samarbeta med en företagshälsa som söker nya lösningar och smarta sätt att arbeta inom en rätt så traditionell bransch.