Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstransporter
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal som omfattar transporttjänster av avfall och farligt avfall, samt tillhörande tjänster såsom hyra av container och lastväxlarflak. Anbud kan lämnas på tre olika tjänsteområden: 1. Transporter Kattarp – mottagningsanläggningar, 2. Transporter Återvinningscentraler – Kattarp och 3. Uthyrning av lastväxlarflak och containers. Planerad avtalstid är fr.o.m. 1.4.2020 t.o.m. 31.3.2023 med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen