164894-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Komposteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av avfall
Referensnummer: UH2017-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77120000 Komposteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Krossning av avfall på SÖRAB:s avfallsanläggning Löt i Vallentuna och med senare driftstart även krossning av trädgårdsavfall på återvinningsanläggningen Hagby i Täby samt efter avrop under delar av året på anläggningarna Görväln och Södergarn.
Tjänsten innefattar.
— krossning till Bränsleflis,
— krossning till Grovkross,
— krossning till Grönflis,
— krossning till Kompostkross,
— krossning till Träflis,
— krossning till Tryckimpregnerat träflis.
Mot avrop ska utval av fraktionerna också kunna siktas. Efter behandling ska de olika typerna av färdigt material stackas i högar.
Beräknad avtalstid är 5+1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 31 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77120000 Komposteringstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen