164916-2020 - ResultatSverige-Märsta: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytt-, transport- och magasineringstjänster
Referensnummer: UH-2019-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av flytt-, transport- och magasineringstjänster inom Sigtuna kommun för AB SigtunaHems räkning.
Flytt, transport och magasinering av hyresgästers delar eller hela bohag (lägenheter och förråd) mellan lägenheter eller till och från Leverantörens magasineringslokal.
Ramavtalet omfattar också flytt av SigtunaHems kontorsmöbler mellan våningsplan och/eller kontor samt diverse kringtjänster så som bortforsling av gods till återvinningscentral, försäljning och utkörning av packmaterial.
Magasinering mellan en till sex månader.
SigtunaHem avser teckna ramavtal med en leverantör med succesiva avrop under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Flytt-, transport och magasinering av bohag, hela eller delar samt i förekommande fall även packning/uppackning samt montering i mindre omfattning.