16492-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – It-konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIt-konsulter
BeskrivningMyndighetens syfte med upphandlingen är att säkerställa och tillgodose verksamhetens högt ställda krav och förväntningar på professionalism och utveckling inom it. Tjänsten kommer att tillhandahållas i Karlstad där myndigheten har sitt huvudkontor. Myndighetens it-miljö består av marknadsledande teknik där kvalitet, ergonomi och livscykelsflexibilitet är i fokus. Viljan att skapa ett tydligt ökat verksamhetsvärde med it är viktigt.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103537:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda