164932-2021 - ResultatSverige-Västervik: Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elrullstolar - länsupphandling
Referensnummer: U-110-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av elrullstolar för kommunerna i Kalmar län. Upphandlingens omfattning Upphandlingen avser kommunernas behov av elrullstolar inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer elrullstolar för ca 4 000 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193121 Motordrivna rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen