Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tyngdtäcken
Referensnummer: U-031-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39512000 Sänglinne
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tyngdtäcken till kommunerna i Kalmar län Upphandlingens omfattning Upphandlingen avser kommunernas behov av tyngdtäcken inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer tyngdtäcken för ca 700 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen