2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kostdatasystem med service och support
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser Kostdatasystem med service och support med beskrivning i upphandlingdokumenten. Det totala värdet för ingående system och tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 5 100 000 SEK. Leverantörens ska leverera en On-premlösning. Upphandlingen omfattar · Planering och projektledning · Införande och drift av system · Service och support · Systemutveckling · Utbildning · Dokumentation · Integrationer Systemmiljö Leverantören ska tillhandahålla och drifta två (2) systemmiljöer av offererat system: · Testmiljö/Utbildningsmiljö o ska också användas för kvalitetssäkring och acceptanstester, innan alla funktioner tas i drift. o Ska driftas hos regionen (on-prem) · Produktionsmiljö (drift) o Ska driftas hos regionen (on-prem) Testmiljö/Utbildningsmiljön ska vara produktionslik. Dock utan personuppgifter. Samtliga miljöer måste vara tillgänglig för region Värmland när avtalet är i drift. Leveransen ska innehålla moderna sätt att replikera miljöer och distribuera nya versioner.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: XXXXXXXXXXXXXXXXXX
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:69658:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48444100 Faktureringssystem, 48814500 Datorstött patientsystem, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212210 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, 72212213 Programvaruutvecklingstjänster för operativsystemsutvidgningar, 72212214 Programvaruutvecklingstjänster för nätverksoperativsystem, 72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik