2. Förfarande
Förfarande
Titel: Partnering för VA-utbyggnad i Härjedalen med flera avloppsreningsverk, vattenverk och ledningsnät
Beskrivning: Partnering för VA-utbyggnad i Härjedalen med flera avloppsreningsverk och vattenverk, ledningsnät med pumpstationer samt avveckling av ett tiotal befintliga reningsdammar. Samarbetet avser utredning, projektering, produktion och driftsättning av ett tiotal huvuddelar. Arbetet sker i fjällområdena Funäsdalen, Vemdalen och Lofsdalen samt orten Sveg. Aktuell tidplan är till år 2034.
Intern identifierare: VMR 2024/3
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000