Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggarbeten
Referensnummer: A 17-060 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun, Hamn och Logistik i Örnsköldsvik AB. Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB, Övik Energi AB och Öviks Energi Nät AB upphandlar ramavtal avseende byggarbeten för successivt avrop under ramavtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2
Del nr: 2