164989-2022 - ÄndringSverige-Växjö: Byggnation av parkeringshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt parkeringsdäck Ljungby lasarett
Referensnummer: 22RGK620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg har beslutat att uppföra ett parkeringsdäck inom
sjukhusområdet i Ljungby. Parkeringsdäcket uppförs i 4 plan med 276 parkeringsplatser, delade halvplan med kortare ramper mellan halvplanen.
Mer information finns i förfrågningsunderlaget.