2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leverantör av licenser, programvarulösningar och tillhörande tjänster
Beskrivning: För att förvalta befintligt innehav av programvarulicenser ser Kriminalvården ett behov av en Ramavtalsleverantör som ska återförsälja licenser, underhåll och produktsupport, utökningar av befintliga licenser samt licenser för nya behov. Vidare har Kriminalvården behov av vissa produktnära konsulttjänster, produktnära utbildning samt konsulttjänster kopplat till licenshantering som assistans i samband med True-Up och i Kriminalvårdens arbete med Software Asset Management (SAM).
Intern identifierare: 2024-5217
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 22456000 Licenser, 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48210000 Programvara för nätverk, 48218000 Programvara för licenshantering, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generella krav