165115-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad för drift- och underhållsarbeten på Vattenlek Drottninghög i Helsingborgs stad
Referensnummer: 156/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Enligt Folkhälsomyndighetens ”vägledning om bassängbad” samt 38 § i FMH
Förordning (1998:899) om miljöfarlig verksamhet och hälsoskydd är det tillståndspliktigt
att driva denna typ av vattenlek som Vattenlek Drottninghög i entreprenaden omfattas
av.
Omfattningen består av 1.Driftsarbeten samt 2. Avhjälpande av händelser enligt vad
som anges i följande handlingar:
- handling 8. Vattenlek omfattning säsong 20231
- handling 9. Egenkontroll Vattenlek Drottninghög daterad 2023-03-09
1 här anges datum för entreprenadens start!
Underhållsarbeten kan även komma ingå i entreprenaden och ersätts i förekommande
fall som ÄTA-arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24962000 Vattenreningskemikalier, 39370000 Vattenanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45242000 Anläggningsarbete för fritidsanläggningar vid vatten, 45242100 Anläggningsarbete för vattensportanläggningar, 65120000 Drift av vattenreningsanläggning, 65130000 Drift av vattenförsörjningsanläggning, 77320000 Skötsel av idrottsplatser, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90920000 Sanering av anläggningar, 90921000 Desinficering och utrotning, 92610000 Drift av idrottsanläggningar, 98331000 Tjänster för turkiska bad, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen