165124-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster avseende fast egendom – Transaktionskonsult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransaktionskonsult
BeskrivningTjänster beträffande fastighetstransaktioner.
Intern identifierare24/22
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70123000 Försäljning av fastigheter, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelObligatoriska krav
BeskrivningUpphandlingen avser tjänster beträffande fastighetstransaktioner inkluderande strategisk transaktionsrådgivning. Uppdragen ska genomföras i samråd med Beställaren som hålls informerad och ska delta i vitala delar av processen. Beställaren är i behov av en helhetslösning som täcker hela processen vid avyttring av fastighet så som transaktionstjänster samt mäklartjänster. Uppdraget avser främst avyttring av fastigheter. Leverantören ska emellertid kunna bistå Beställaren även vid förvärv av fastigheter.
Ytterligare klassificering (cpv): 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70123000 Försäljning av fastigheter, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter