16513-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Osteosyntesmaterial Ortopedi/Trauma
Referensnummer: VF2020-00062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för Osteosyntesmaterial Ortopedi/Trauma.
Upphandlingen avser ramavtal.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 30 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33183300 Utrustning för osteosyntes
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2020-00062 Osteosyntesmaterial Ortopedi/Trauma
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Intramedullära märgspikar51 Flexibel/elastisk märgspik52 Fixation minifragment53 Standardsystem, fixation med skruvar och plattor54 Anatomiska plattor nedre extremiteter 55 Anatomiska plattor övre extremiteter56 Anatomiska plattor - Radius57 Anatomiska plattor- Femur - System för periprostetisk fixation och anatomiska plattor standard58 System för fixation av trochantära höftfrakturer med sidoplatta59 Kanylerade skruvar60 Kanylerade huvudlösa kompressionsskruvar61 Fixation för cervikal femurfraktur62 Vinkelstabil plattfixation för medial collum-fraktur 63 Plattor - Bäcken64 Extern fixation65 Distal radius engångskit
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:30 000 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2021-05-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2023-04-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.