165133-2023 - ResultatSverige-Gävle: Inredningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inrednings- och företagsväxter, Gävle kommun med bolag
Referensnummer: 13402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79931000 Inredningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hyra av inredningsväxter och skötsel av växter. Ett totalserviceuppdrag som innefattar leverans/hämtning av växter och krukor, bevattning, damning och putsning av blad, tillförsel av näringsämnen, påfyllning av täckningsmaterial, förberedande mot och bekämpning av ohyra och vid behov byta ut befintliga växter.
Upphandlingen avser leverans av gröna växter till olika typer av miljöer (tex. kontor, terrass, entréer) för inne och utomhusbruk samt skötseln av växterna. Leverantören ska kostnadsfritt göra regelbundna besök, byta ut växter som tappat sitt prydnadsvärde eller blivit för stira. Besöksfrekvensen beroende på skötselnivå och växternas behov. Leverantören ska även erbjuda konst- och plastväxter som ser naturtrogna ut och har hög kvalité.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar, 79931000 Inredningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen