165163-2017 - ÄndringSverige-Nacka: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ältadalen, etapp 1 utbyggnad av allmänna anläggningar.
Referensnummer: KFKS 2017/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nacka kommun behöver upphandla utbyggnad av allmänna anläggningar, väg och VA, etapp 1 i Ältadalen. Ältadalen ligger i östra delen av Älta.
Entreprenaden omfattar i huvudsak, utbyggnad del av Lovisedalsväg inkl. busshållplats, utbyggnad del av Storkällansväg, utbyggnad lokalgator, utbyggnad VA och dagvatten, park, landskap och belysning, pumpstation, schakt för el-, tele- och fiberledningar.